PORADY ARANŻACYJNE

Jak urządzić ogród funkcjonalny i wygodny?

Najważniejsze w projektowaniu ogrodu jest określenie jego funkcji. Trzeba wziąć pod uwagę sposób, w jaki będziemy z niego korzystać – czy posłuży głównie do oglądania kolekcji roślin, czy raczej aktywnego spędzania czasu (ogrodowych przyjęć, zabawy z dzieckiem, gry w piłkę).

  

 

Wybór kominka

Wybór kominka do swojego domu to dość zaawansowany proces. Musimy podjąć wiele decyzji: począwszy od tego, gdzie go umieścić i jaki kupić wkład, skończywszy na tym, jak go obudować i czym w nim palić. Im wcześniej zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, tym łatwiej będzie nam je zrealizować.

Kominki instaluje się dziś niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Przeważnie są zamknięte. Mogą być wtedy nie tylko ozdobą, ale także ekonomicznym i wydajnym źródłem ciepła.

Kominek podłącza się do komina, przez który ulatują spaliny. Powinien być zbudowany jak najbliżej niego, aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć. Każdy kominek musi mieć własny przewód kominowy o wymiarach dopasowanych do wielkości paleniska. Rodzaj, wielkość, a także lokalizację kominka warto wybrać już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne: w odpowiednim miejscu zbudować komin o wymaganych wymiarach, wzmocnić strop lub fundamenty, zaplanować podłogę z niepalnych materiałów.

Kominek otwarty

W kominkach otwartych najważniejszym elementem jest wymurowane palenisko. Budowa prawidłowo działającego paleniska, to nie lada sztuka. W przypadku kominka otwartego głównym źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania. Ale tylko około 10-20% energii powstającej ze spalania drewna w kominku otwartym, pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła. Większość energii ucieka bezpowrotnie do komina. Zużycie drewna w kominach otwartych jest dość duże – do uzyskania 10 kW energii cieplnej potrzeba od 10 do 20 kg drewna. Poza tym, pozostawienie kominka otwartego bez kontroli, stwarza duże ryzyko pożaru („strzelające” iskry). Konieczne jest więc stosowanie parawanów ochronnych. Dlatego kominek otwarty należy traktować raczej jako element dekoracji. 

Wkład kominkowy

Jeśli kominek ma ogrzewać mieszkanie, lepiej kupić tzw. wkład kominkowy. Wkłady to zamknięte paleniska wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz dobrze akumulujących ciepło, np. stal, żeliwo, szamot. Ich wybór jest bardzo szeroki. Różnią się rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycznymi (wykończenie mosiężne, pozłacane, itp.). Jeśli decydujemy się na urządzenie, które będzie podstawowym źródłem ogrzewania, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe

Kominek otwarty i wkład kominkowy w jednym

Jeżeli kominek ma pełnić rolę dekoracyjną i ewentualnie służyć do dogrzewania mieszkania – bierzemy pod uwagę wygląd urządzenia oraz rozwiązania umożliwiające korzystanie z wkładu jak z kominka tradycyjnego (np. poprzez podniesienie lub schowanie szyby).

źródło:http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/ 

szczegółowe wytyczne na stronie Ogólnopolskiego Portalu Kominkowego: http://www.kominki.org.pl/index2.html

 

Jak oświetlić wnętrze?

Prawidłowo zaplanowane oświetlenie jest kluczem do sukcesu.

Światło w aranżacji wnętrz ma bardzo duże znaczenie.  

Ma  ono wpływ na nasze samopoczucie. Ciepłe światło o niedużym natężeniu doskonale się nadaje do wypoczynku. Intensywne pobudza do aktywności. Odpowiednio  zaplanowane światło stwarza klimat wnętrza. Pozwala niwelować niedostatki architektoniczne. Za pomocą oświetlenia możemy modelować  przestrzeń. Dobrze zaprojektowane oświetlenie podwyższa niskie i rozszerza wąskie  pomieszczenia.

Oświetlenie mieszkania należy zaplanować na początku przed budową albo generalnym remontem. Unikniemy wtedy przeróbek, które niepotrzebnie podnoszą koszty.

W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. Absolutnym wymogiem jest oświetlenie górne (doświetla najlepiej). Nawet zwiększona ilość bocznego oświetlenia nie jest w stanie go zastąpić. Górne oświetlenie to: żyrandole, plafony oraz halogeny wbudowane w sufit podwieszony.

Przy żyrandolach należy uwzględnić ich długość, by nie zahaczać o nie głową.  Zbyt krótkie lampy nie oświetlą odpowiednio wysokich pomieszczeń. Efektownie prezentują się pojedyncze żyrandole zawieszone w rzędzie,  np. dwie lub trzy obok siebie.

Aranżacja  właściwej ilości źródeł światła pomaga w kształtowaniu przestrzeni. Dostosowuje wnętrze do bieżących potrzeb. Duża ilość źródeł światła pozwala na elastyczne korzystanie z nich.

Kilka rad, które pomogą nam w aranżacji oświetlenia:

  • Doświetlenie górnej części wnętrza optycznie podwyższa pomieszczenie.
  • Skierowanie światła w dół zaciemnia i obniża.
  • Kinkiety optycznie poszerzają wnętrza.
  • W wydłużonym, ciasnym wnętrzu optycznie wyrównujemy proporcje poprzez skierowanie światła na krótsze ściany. Podświetlenie delikatnym światłem eksponuje obrazy.
  • Zielone lub niebieskie żarówki wprowadzają stan niepokoju. Światło zbliżone do żółtego emitują tradycyjne żarówki.

Projekty wnętrz powinny uwzględniać indywidualne oświetlenie dla każdego z aranżowanych pomieszczeń. Służą one do wykonywania różnych czynności:

  • Najwidniejszy musi być pokój dziecięcy. Przede wszystkim trzeba dobrze oświetlić   stanowisko do nauki. Na biurku powinna się znajdować lampka umieszczona  po lewej stronie przy dzieciach praworęcznych. Kinkiet w pokoju dziecka  przyda się do usypiania. Koniecznie powinniśmy także zaplanować światło  w kąciku do czytania.
  • W łazience  należy zadbać o właściwe oświetlenie lustra. Najlepiej je otoczyć światłem. Mogą to być halogeny, małe lampki, lub świetlówki. Światło  zamontowane przy lustrze ma oświetlać twarz, ale nie może oślepiać.
  • W przedpokoju oprócz oświetlenia górnego dobrze jest podświetlić lustro. Światło przy lustrze powinno równomiernie oświetlać twarz i sylwetkę. Przydatne jest także zaplanowanie dodatkowego punktu świetlnego, który dyskretnie podświetli holl wieczorem ułatwiając dojście do łazienki. Dobrze jest  zamontować  plafon powieszony na suficie lub kinkiet nad drzwiami. Alternatywą może być sufit podwieszany z punktami świetlnymi. Ważną rolę  odgrywają same lustra - odbijające się w nich światło rozjaśnia.
  • W sypialni zaplanujmy rozproszone i nastrojowe światło. Główną rolę odgrywa tutaj oświetlenie dekoracyjne. Zalecane jest światło o barwie delikatnej i  ciepłej. We wnętrzu tym  powinno się łączyć różne rodzaje światła. Na ścianie nad łóżkiem trzeba przewidzieć  kinkiety. Punkt świetlny służący  do czytania w łóżku  powinien znajdować się na wysokości około 75 cm,  licząc od materaca. W sypialni, w której jest telewizor powinniśmy pamiętać o dodatkowym oświetleniu.

autor: Urszula Tomaszewska, źródło: http://www.domosfera.pl/wnetrza/1,93225,11797293,Jak_oswietlic_wnetrze_.html

 

Kolorystyka wnętrz

Trudno jest przecenić rolę, jaką w urządzaniu wnętrz odgrywają kolory.  Mogą zapewnić dekoratorski sukces lub doprowadzić do sromotnej klęski. Aby  radykalnie zmienić wystrój i charakter wnętrza, często wystarczy zmienić tylko  jedno - kolory.

 

Kolory mają wyraźny na nasze samopoczucie, dlatego ich dobór we wnętrzach  powinien być starannie przemyślany i dopasowany do potrzeb domowników. Źle  dobrane barwy mogą skutecznie popsuć nastrój, utrudnić koncentrację, wprowadzić w rozdrażnienie lub melancholię. Kolorami należy posługiwać się z umiarem  pamiętając, że to, co wygląda estetycznie i intrygująco na pierwszy rzut oka, po  kilku godzinach obserwacji staje się męczące. Zwłaszcza, gdy zastosujemy  intensywne barwy na dużych powierzchniach, takich jak ściany i sufity. Tu  najbezpieczniejszy i najbardziej popularny jest kolor biały i jego  odcienie. Stwarza wrażenie większej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdza się w  małych pomieszczeniach i mieszkaniach. Kojarzy się z czystością i świeżością, uspokaja i daje poczucie swobody. Nie utrudnia skupienia i formułowania myśli,  nie absorbuje uwagi. Dlatego dobrze sprawdza się w miejscach pracy, gabinetach i  biurach. Chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, otwarte na nowe pomysły i plany.

Żółty to kolor kojarzący się z ciepłem, słońcem i piaszczystą plażą. Przywołuje wakacyjne wspomnienia i pobudza do życia. Rozładowuje napięcia i  konflikty. Jego przesyt wywołuje jednak irytację i pogarsza samopoczucie. Nie  jest wskazany dla osób wrażliwych na krytykę i niestabilnych. Pomarańczowy sprzyja pogodnym myślom, przywraca chęć do życia, zwiększa  motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Lubią go osoby młode,  nowoczesne i otwarte. Podobnie jak w przypadku żółtego, w zbyt dużym natężeniu  może drażnić. Tak jak i czerwony, barwa ognia i miłości, kolor dodający  energii. Przyciąga uwagę, ożywia i ociepla wnętrze. Wskazany dla osób ospałych,  znudzonych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych.  Nie służy cholerykom i ludziom zestresowanym. Różowy to barwa  romantycznych spacerów i kolacji we dwoje. Pobudza organizm i sprzyja czerpaniu  przyjemności z zabawy. Kojarzy się z erotyką. To kolor osób pewnych siebie,  lubiących ryzyko i doznania zmysłowe.

Z kolei niebieski jest chłodny i kojący, to barwa nieba i wody, kojarząca  się z bezkresem oceanu i szumem fal. Dodaje lekkości, uspokaja, ale i pobudza do  pracy. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, zestresowanych, potrzebujących  spokoju i wypoczynku. Niebieski sprzyja samodzielności, wspiera intuicję i  ułatwia podejmowanie decyzji. Niewskazany dla osób przygnębionych. Inaczej niż zielony, kolor nadziei, wiosny i przyrody. Wywołuje uczucie spokoju i  bezpieczeństwa, dlatego jest dobry dla osób nadmiernie aktywnych i mających  trudności z podejmowaniem decyzji. Zielony zwiększa optymizm, wiarę w siebie i w  innych ludzi. Fioletowy to kolor mistyczny i zagadkowy, a zarazem łagodny. Ułatwia zrozumienie własnych potrzeb. Dobrze służy ludziom pragnącym  zgody, miłości, ciszy i spokoju. Brązowy, kolor ziemi, jest bezpieczny i  ciepły. Sprzyja skrywaniu uczuć, a w dużym natężeniu może przygnębiać. Polecany  osobom spragnionym życiowej stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Niewskazany  dla ludzi zamkniętych w sobie i skrywających emocje. Kolor czarny  utożsamiany jest z tajemniczością i indywidualizmem. Działa inspirująco, a także  ochronnie. Wskazany dla osób niezależnych i opanowanych, sprzyja nieuleganiu  presji. Niewskazany dla przygnębionych i niepewnych siebie. Czarne elementy  wystroju dodadzą wnętrzu elegancji i tajemniczości, ale zbyt wiele czerni we  wnętrzu wywoła przytłaczający efekt.

Kolory można podzielić na kilka grup. I tak, barwy ziemi nawiązują do  naturalnych kolorów występujących w przyrodzie (kolor piasku, skał, ziemi,  roślin). Ładnie wyglądają w połączeniu z meblami z wikliny lub naturalnego  drewna i z roślinami. Są to kolory neutralne, można je więc dowolnie zestawiać między sobą i z innymi barwami. Barwy pastelowe są bardzo spokojne,  jasne, z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i  dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi. Barwy zimne  (niebieski, zielony, szary) wywołują wrażenie chłodu i oddalenia. Kojarzą się z  wodą i niebem. Polecane są do miejsc ciemnych, ciasnych i gorących, ponieważ optycznie ochładzają i powiększają pomieszczenie. Sprzyjają pracy umysłowej. Barwy ciepłe (czerwień, żółć, pomarańcz) pozornie przybliżają się do  patrzącego. Polecane są do pomieszczeń dużych i chłodnych. Wybierając kolory ścian i sufitów nie zapominajmy, że intensywne, ciemne kolory optycznie  zmniejszą pomieszczenie. W małych wnętrzach lepiej stosować kolory jasne - biele, błękity i szarości. Jedna ściana pomalowana ciemniejszym kolorem niż pozostałe sprawi wrażenie, że jest bardziej oddalona. Ciemne ściany i jasny  sufit sprawią, że pokój wyda się wyższy

Czytaj więcej: http://www.domoplus.pl/d_artykuly_105_tajemnice-kolorow.html#ixzz2IGAVMyJ5.